خدمات اسلیو معده

اسلیو معده یا لاپاراسکوپی معده یکی از راه های رسیدن به اندامی زیبا و ایده آل است. اما آیا می دانید این روش چه مزایا و معایبی دارد و یا چگونه انجام می شود؟ به طور کلی امروزه شاهد این موضوع هستیم که معیارهای زیبایی در بین افراد تغییرات چشمگیری داشته و لاغری یک فاکتور مهم برای زیبایی اندام است. گاهی اوقات ممکن است افراد با روش هایی مانند رژیم غذایی، ورزش، استفاده از داروهای لاغری و… به اهداف خود نرسند. در این صورت جراحی کوچک کردن معده گزینه مناسبی خواهد بود. با ما همراه باشید تا در این بخش جزئیات این روش لاغری را مورد بررسی قرار دهیم.

اسلیو معده چیست؟

عمل اسلیو معده Gastric Sleeve یکی از جراحی های محبوب در بین افرادی است که وزن بالایی دارند و بنا به هر دلیلی نمی توانند وزنشان را کاهش دهند. طی این جراحی چیزی حدود 75 درصد از معده فرد چاق طی عمل جراحی توسط پزشک متخصص برداشته می شود. اما آیا می دانید چرا؟

طبق تحقیقات و مطالعات انجام شده بر روی چاقی و اضافه وزن، کسانی که اشتهای زیادی دارند، بیشترین مبتلایان به چاقی هستند. از آنجایی که اشتهای زیاد باعث مصرف مواد غذایی و خوراکی پرکالری می شود، به همین علت استفاده از روشی که میل به غذا خوردن را در افراد کم کند، بهترین روش برای لاغری است.

انواع جراحی اسلیو معده

از آنجایی که این عمل جراحی، یک عمل بسیار حساس و مهم است، بنا به تشخیص پزشک با روش های مختلفی انجام می شود. هر کدام از این روش ها مناسب افرادی است که ویژگی ها و شرایط جسمی شان با تکنیک جراحی سازگاری داشته باشد.

اسلیو گشاد

یکی از انواع روش های عمل اسلیو معده، اسلیو گشاد است. در این روش تقریبا 60 درصد معده فرد چاق برداشته می شود. این روش جراحی برای کسانی مناسب است که شاخص توده بدنی آنها تقریبا بین 30 تا 35 می باشد. به همین علت تاثیر فراوانی بر لاغری و کاهش وزن این افراد خواهد داشت.

اسلیو تنگ

روش بعدی اسلیو تنگ است. در این روش تقریبا 80 درصد از معده فرد طی عمل جراحی برداشته می شود. اسلیو تنگ برای افرادی مناسب است که شاخص توده بدنی آنها بین 35 تا 40 است.

وزن مناسب برای عمل اسلیو معده

یکی از شروط اصلی برای انجام لاپاراسکوپی معده، شاخص توده بدنی است. به طور کلی قد، وزن و جنسیت سه فاکتور مهم برای تعیین شاخص توده بدنی هستند. همانطور که در بخش قبلی به این موضوع اشاره کردیم، عمل کوچک کردن اندازه معده به دو روش انجام می شود. بنابراین کسانی که شاخص توده بدنی شان بین 30 تا 40 است، وزن مناسبی برای این عمل دارند. در صورتی که شاخص توده بدنی فردی از این میزان بالاتر باشد، ابتدا باید با روش های مناسب کمی وزنش را پایین بیاورد و سپس عمل اسلیو معده انجام دهد.

48541 خدمات اسلیو معده

توصیه های لازم قبل از جراحی اسلیو معده

قبل از اینکه بخواهید برای لاپاراسکوپی معده خودتان را آماده کنید، باید به یک سری نکات و موارد مهم توجه کنید. پس از ملاقات با جراح و تصمیم به عمل، ابتدا از شما آزمایشات و چکاپ های لازم گرفته می شود تا وضعیت بدنی شما به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرد. در صورتی که به بیماری زمینه ای یا مشکل خاصی مبتلا هستید، بهتر است تا این موضوع را با پزشک و جراح خود در میان بگذارید.

اگر داروی به خصوصی استفاده می کند، حتما نام دارو را به پزشک بگویید تا مشکلی برایتان پیش نیاید. البته لازم به ذکر است تا به این موضوع اشاره کنیم که پزشک از 10 روز قبل از عمل جراحیمعده، مصرف هرگونه دارو را برای شما منع می کند. بهتر است تا دو هفته قبل از اقدام به جراحی، از نوشیدن مشروبات الکلی و استعمال دخانیات خودداری کنید.

حتما قبل از عمل جراحی تمام سوالات خود را از پزشک بپرسید تا ابهامی در این خصوص در ذهن تان به وجود نیاید. شما باید به طور کامل در خصوص اتفاقات بعد از عمل پیش بینی کنید تا بعدا برایتان مشکلی به وجود نیاید. همچنین یک روز قبل از عمل نباید هیچ غذا یا مایعاتی مصرف کنید.

نحوه انجام اسلیو معده

شاید گمان کنید که اسلیو معده یک جراحی بسیار پیچیده و پرخطر است، اما در حقیقت اینطور نیست. این جراحی اگر توسط پزشک متخصص و ماهر انجام شود، قطعا با موفقیت زیادی روبرو خواهد شد. زمانی که شما به پزشک مراجعه کردید و پس از بررسی های لازم مشخص شد که شما کاندید مناسبی برای انجام این عمل هستید، شرایط جسمی تان توسط پزشک بررسی خواهد شد.

0240330 خدمات اسلیو معده

پس از اینکه مشخص شد شما کاندیدای مناسبی برای انجام عمل اسلیو معده هستید، یک جلسه مشاوره برایتان در نظر گرفته می شود. در این جلسه در خصوص تمامی مزایا و معایب این عمل با شما صحبت خواهد شد. در مرحله بعدی شما باید یک رژیم غذایی مخصوص از پزشک دریافت کنید. در واقع این رژیم زمینه ای مناسب برای عمل جراحی ایجاد می کند.

گاهی ممکن است علاوه بر رژیم غذایی، نیاز به فعالیت های ورزشی به خصوصی نیز باشد. در این صورت شما باید عادت های غذایی و فعالیت های روزانه تان را تغییر دهید و مطابق برنامه ریزی های پزشک پیش بروید. جراحی کوچک کردن اندازه معده با چند برش کوچک روی شکمتان آغاز می شود. 

پس از آن وسیله ای به نام لاپاراسکوپ که دارای تعدادی دوربین و چراغ است، از قسمت های برش خورده وارد بدن شما می شود تا از داخل بدنتان عکس بگیرد.

جراح با استفاده از تصویرهای لاپاراسکوپ و با کمک ابزارهای مخصوص جراحی قسمت هایی از معده را برش می زند و از بدن بیمار خارج می کند. سپس قسمت های روی شکم که برش داده شده بودند، بخیه زده می شود و عمل جراحی با موفقیت به پایان می رسد. این عمل درد و خونریزی بسیار کمی دارد و دوره نقاهت آن بسیار کوتاه است. اما از آنجایی که عمل به صورت کاملا باز انجام نمی شود، حساسیت های خاص خودش را دارد. بنابراین انتخاب یک پزشک متخصص و ماهر اهمیت بسیار بالایی دارد.

مدت زمان عمل اسلیو معده

به طور کلی عمل اسلیو معده، جزو عمل های سرپایی به حساب نمی آید. به طور کلی اگر آمادگی های قبل و بعد از این عمل جراحی را یک فاکتور مجزا در نظر بگیریم، این عمل بین 30 تا 40 دقیقه طول می کشد. اما با توجه به زمان بر بودن آمادگی های قبل و بعد از این عمل جراحی، تقریبا باید زمان 3 الی 4 ساعت را برای آن در نظر گرفت. پس از به پایان رسیدن عمل، ممکن است نیاز باشد تا بیمار به مدت یک الی دو شب در بیمارستان بستری بماند.

مراقبت های لازم بعد از عمل اسلیو معده

قطعا پس از به پایان رسیدن عمل اسلیو معده یک سری مراقبت های به خصوص لازم است. از آنجایی که بیمار پس از تمام شدن عمل باید یک الی دو شب در بیمارستان بستری باشد، پزشک از هر نظر وضعیت سلامت و همچنین موفقیت آمیز بودن عمل را بررسی می کند و توصیه های لازم را به بیمار و همراه او اعلام می کند. اما از آنجایی که مراقبت پس از این عمل بسیار مهم است به مواردی که در ادامه برایتان عنوان می کنیم توجه کنید.

1- چند روز اول پس از عمل، باید از مایعاتی که شیرینی بسیار کمی دارند و یا اصلا شیرین نیستند، استفاده شود.
2- بیمار حتما باید به توصیه های پزشک در رابطه با رژیم غذایی بعد از عمل توجه داشته باشد.
3- پس از جراحی بیمار باید یک سری آزمایشات و چکاپ هایی انجام دهد تا علائم حیاتی او کنترل شود.
4- تحرک بسیار کم و تمرینات تنفسی که پزشک به او آموزش داده است را به خوبی انجام دهد. بیمار باید قدم های بسیار آرام و کوتاه بردارد.

0240402 خدمات اسلیو معده

میزان کاهش وزن بعد از عمل کوچک کردن معده

به طور کلی پس از این عمل بین 50 تا 75 درصد از اضافه وزن افراد از بین می رود. همچنین 25 الی 35 درصد از وزن کلی بدن افراد کاهش می یابد. به همین علت چاقی از میان برداشته می شود و شاخص توده بدنی در حالت نرمال قرار می گیرد. از آنجایی که پس از این عمل بیمار شاهد کاهش وزن خود خواهد بود، تشویق می شود تا سبک زندگی سالم را دنبال کند و دیگر پرخوری نکند.

عمل اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟

آیا می دانید عمل کوچک کردن اندازه معده مناسب چه کسانی است؟ به طور کلی کسانی که اضافه وزن زیادی دارند و به دلیل وزن بالا، سلامت و بهداشت فردی شان به خطر افتاده است، کاندیدای مناسبی برای انجام عمل اسلیو معده هستند. اما به طور کلی این عمل مناسب کسانی است که شرایط زیر را دارند:

  • کسانی که خانواده شان از هر نظر (عاطفی، عملی، مالی و…) آنها را حمایت می کنند.
  • کسانی که می توانند به رژیم غذایی و تغییرات در سبک زندگی پایبند باشند.
  • کسانی که قادر به کم کردن وزن با روش های دیگر نیستند.
  • کسانی که بیماری جسمی خاصی ندارند و می توانند به خوبی از پس این عمل بربیایند.

برنامه غذایی بعد از جراحی اسلیو معده

به طور کلی پس از عمل باید از غذاها و مایعات گرم شروع کنید. غذاهای شما باید بسیار نرم باشد و پس از مدتی غذاهای جامد را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

24 الی 48 ساعت بعد از انجام عمل، شما باید مایعاتی که با دمای محیط هماهنگ هستند میل کنید. مقدار این مایعات باید با نصف فنجان شروع شود. اما نگران نباشید زیرا به مرور شما می توانید این مقدار را تا 8 فنجان نیز افزایش دهید. 3 الی 7 روز پس از عمل، شما می توانید غذاهای آبکی استفاده کنید. در این روزها بهتر است تا بیشتر از مایعات و غذاهایی که حالت مایع دارند، استفاده کنید.

پس از آن می توانید غذاهای خود را به صورت پوره تهیه و میل کنید. سوپ میکس شده، سبزیجات پوره شده، پنیر کم چرب و مواد پروتئینی گزینه مناسبی برای شروع است. پس از گذشت دو هفته از جراحی می توانید میوه های نرم و پوست کنده شده را به برنامه غذایی تان اضافه کنید و غذاهایی مانند تخم مرغ آبپز، کوفته نرم و… را میل کنید.

شما می توانید این روال را ادامه دهید و زمانی که یک ماه از عمل اسلیو معده شما گذشت، تغییراتی در رژیم غذایی تان به وجود بیاورید. 

مزایا و معایب اسلیو معده

قطعا مهمترین اطلاعاتی که شما باید در خصوص عمل کوچک کردن اندازه معده به دست بیاورید، مزایا و معایب آن است. بنابراین می خواهیم در این بخش به مهمترین مزایا و معایب این عمل جراحی اشاره کنیم.

مزایای عمل کوچک کردن معده برای لاغریمعایب عمل کوچک کردن معده برای لاغری
کمک به برطرف شدن اشتهای زیاد و اشتهای کاذبکاهش وزن کمتر در مقایسه با عمل بای پس معده
کمک به کاهش احساس گرسنگیغیر قابل برگشت بودن پس از عمل جراحی. زیرا معده کاملا بریده شده و از بدن خارج می شود.
کمک به کاهش وزن سریع و رسیدن به اندام ایده آل در مدت زمان کمتر از 18 ماهقابلیت گشاد شدن و افزایش ظرفیت معده وجود ندارد یا بسیار کم است.
عدم نیاز به گذراندن دوره نقاهت خاص
درد و خونریزی بسیار کم به دلیل استفاده از روش لاپاروسکوپی
درد و خونریزی بسیار کم به دلیل استفاده از روش لاپاروسکوپی
عدم بروز مشکلات گوارشی خصوصا در روده ها

عوارض اسلیو معده

به طور کلی اسلیو معده، دارای دردسرها، خطرات و عوارض بسیار کمی است. اما در هر صورت بهتر است تا این عوارض در نظر گرفته شود. قبل از اینکه به سراغ بررسی خطرات و عوارض پس از انجام این عمل برویم، بهتر است تا بگوییم خطر مرگ ناشی از انجام این عمل بسیار کم است. پس اصلا جای نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

یکی از عوارضی که ممکن است پس از عمل بروز پیدا کند، نشت از محل بخیه است. به طور کلی این عارضه جزو نگران کننده ترین و بدترین عوارض پس از عمل کوچک کردن معده به حساب می آید. معمولا زمان بروز این مشکل، یک ماه پس از انجام عمل جراحی است.

در صورتی که بافت های معده به خوبی ترمیم نشوند و یا بیمار پس از عمل مراقبت های لازم را انجام ندهد، این مشکل به وجود می آید. همچنین آزاد شدن محتویات معده درون شکم مشکلات بسیار جدی برای فرد به وجود می آورد. البته احتمال بروز این عارضه تقریبا 10 درصد است اما در هر صورت باید در نظر گرفته شود.

از جمله عوارض دیگر، کش آمدن بافت های درون معده و بزرگ شدن آن است. همچنین خونریزی، لخته شدن خون، عفونت در شکم، قفسه سینه و بروز آلرژی، زخم و… همگی از جمله عوارض این عمل جراحی به حساب می آیند.

5401 خدمات اسلیو معده

هزینه جراحی اسلیو معده

بطور کلی هزینه عمل کوچک کردن معده برای لاغری ( اسلیو معده )  به فاکتورهای متعددی بستگی دارد ، به همین علت تقریبا می توان گفت تا قبل از اینکه شما به پزشک مراجعه کنید، نمی توان هزینه دقیقی را برای آن مشخص کرد. به خاطر داشته باشید وضعیت جسمی شما یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در هزینه عمل اسلیو معده است.

تجربه و تخصص پزشک، دولتی یا خصوصی بودن مرکز درمانی و بسیاری از عوامل دیگر همگی در هزینه این عمل تاثیر می گذارند. به همین علت شما برای مطلع شدن از هزینه این عمل جراحی باید به پزشک و جراح مورد نظرتان مراجعه کنید و پس از معاینه از هزینه این عمل مطلع شوید

اشتراک گذاری:

نوشته های مرتبط

زاویه سازی صورت
داشتن ظاهری زیبا و چهره ای متناسب امروزه به دغدغه بسیاری از خانم ها و آقایان مبدل شده است. جزئیات ظریف چهره، زوایا و فرم سه بعدی آن همگی در تمایز
انواع روش های پیکرتراشی
عمل پیکرتراشی چیست و چگونه انجام می شود؟ انواع روش های پیکر تراشی کدامند؟ آیا پیکر تراشی بدون جراحی ممکن است؟ هزینه پیکرتراشی و …
لیفت صورت و انواع روش های لیفتینگ
افراد مختلف با بالا رفتن سن دچار تغییراتی در چهره شده که شامل افتادگی پوست و پیدایش چین و چروک روی آن می‌شود. این علائم در دوران پیری بیشتر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *