لیفت صورت و انواع روش های لیفتینگ

افراد مختلف با بالا رفتن سن دچار تغییراتی در چهره شده که شامل افتادگی پوست و پیدایش چین و چروک روی آن می‌شود. این علائم در دوران پیری بیشتر بروز می‌کند و چهره فرد تغییرات بیشتری را به خود می‌گیرد. لیفت صورت یکی از راه‌های کم کردن علائم پیری در پوست است که با انجام آن تا حد زیادی شادابی و زیبایی مجدد به صورت بازمی‌گردد. در اینجا کوشش کرده‌ایم تا عمل لیفت صورت را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم تا خوانندگان گرامی بتوانند با این عمل آشنا شده و پاسخ سوالات خود را بیایند.  

لیفت صورت چیست؟

لیفت صورت که به آن ریتیدکتومی هم گفته می‌شود یک نوع عمل زیبایی پوست محسوب می‌شود که در آن پوست صورت افراد کشیده و سفت شده و سبب زیباتر شدن آن می‌شود. روش‌های درمانی مختلفی که در لیفت صورت استفاده می‌شود سبب جوان شدن بافت‌های صورت می‌شود. افزایش سن یکی از عواملی است که افراد شاهد ایجاد تغییرات و پیدایش چین و چروک در صورت خود می‌شوند. از این رو با لیفت صورت می‌توان به‌این افراد کمک کرد که پوست باطراوت و زیبایی را داشته باشند.

چگونگی عمل لیفت صورت

در فرایند عمل لیفت صورت ، جراح پلاستیک سلول‌های مرده و چربی‌های زائد پوست صورت برمی‌دارد و سلول‌های سالم پوست تحریک می‌شوند تا بافت جدید را بازسازی کنند. لیفت صورت سبب بهبود ساختار چهره و از بین رفتن چین و چروک‌ها می‌شود. در این عمل زیبایی پوست صورت بالا کشیده می‌شود تا چین و چروک‌ها محو شده و پوست صورت شاداب‌تر و باطراوت‌تر شود. به گونه‌ای که پس از عمل لیفت صورت آثار چین و چروک از روی پیشانی، گونه‌ها، اطراف دهان و فک از بین می‌رود.

لیفت صورت

اهداف و مزایای جراحی لیفتینگ صورت

 • برداشتن سلول‌های مرده و چربی‌های زائد پوست و رفع آلودگی‌های پوستی
 • رفع زخم‌ها و آثار آن‌ها در کناره‌های دهان و فک‌ها
 • رفع تیرگی پوست در نواحی چانه و گردن
 • رفع چین و چروک‌ها در نواحی مختلف صورت
 • سفت شدن پوست
 • کاهش آثار اشعه‌های خورشید و وزش باد روی پوست صورت
 • جوان‌تر شدن پوست صورت به میزان حداقل ده سال
 • دائمی بودن آثار لیفت صورت و عدم بازگشت به حالت قبلی

لیفت صورت برای چه کسانی مناسب است؟

لیفت صورت برای افراد زیر مناسب است.

 • این افراد دچار چین و چروک زیادی بوده و پوست افتاده‌ای دارند.
 • افرادی که از سلامت جسمی برخوردارند و هم‌اکنون درگیر بیماری خاصی نیستند. یا این که سابقا مبتلا به بیماری خطرناکی نبودند.
 • افرادی که دچار کهولت سن هستند. زیرا از سن چهل سالگی به بعد آثار افتادگی پوست صورت آشکار می‌شود. از این رو فرد برای بهتر شدن ظاهر چهره خود به عمل لیفت صورت اقدام می‌کند.
 • افرادی که دچار افتادگی و شل شدن پوست بخش میانی و یا کناره‌های صورت هستند.
 • افرادی که در صورت آن‌ها چربی‌ها به طرف قسمت‌های فک پایین کشیده شده و چهره آن‌ها را پیر و فرتوت کرده است.
 • افرادی که در چهره آن‌ها چین و چروک‌های کناره‌های دهان و بینی به طرف پایین کشیده شده است.
 • افرادی که انتظارات واقع بینانه و معقولانه‌ای از عمل لیفت صورت دارند و این انتظارات را پیش از عمل در جلسه مشاره با پزشک بازگو می‌کنند.
 • عمل لیفت صورت برای افراد غیر سیگاری مناسب‌تر است. اما در صورتی که افراد سیگار مصرف می‌کنند باید سه ماه قبل از عمل، مصرف دخانیات را کنار بگذارند.
 • افرادی که دچار فشار خون بالا و دیابت هستند باید این موضوع را با پزشک جراح در میان بگذارند تا در صورت خطر نداشتن عمل لیفت صورت انجام شود.
هزینه لیفت صورت با لیزر

انواع روش‌های لیفت صورت

به طور کلی عمل لیفت صورت به دو نوع تقسیم می‌شود. روش‌های تهاجمی‌که به عمل جراحی نیاز دارد و روش‌های غیر تهاجمی‌که بدون انجام عمل جراحی و با استفاده از دستگاه‌ها و فناوری‌های جدیدتر انجام می‌شود.

لیفت صورت با عمل جراحی

لیفت صورت با عمل جراحی به مرور زمان تحول پیدا کرده است. در زیر به بررسی مختصر مهم‌ترین این روش‌ها پرداخته‌ایم.

⇐ جراحی لیفتینگ صورت با نخ

در این روش عمل لیفت صورت از  نخ‌های مخصوصی استفاده می‌شود که جنس آن‌ها از پروتئین است. جراح در این روش از قسمت جلوی گوش که موها رشد کرده است یا همان ناحیه تمپورال سر نخ‌های پروتئینی را در لایه عمیق تر پوست که درم (DERM) نام دارد قرار می‌دهد. این نخ‌ها سبب کشیدن پوست صورت شده که نهایتا منجر به سفت شدن پوست صورت و گردن می‌شود.

 انجام این عمل نیازمند بی‌حسی موضعی است.  مدت زمان لازم برای این عمل چیزی در حدود یک ساعت است. بیمار پس از عمل به دو تا سه روز استراحت و مراقبت پزشکی نیاز دارد.

⇐ لیفت صورت حجمی

این روش به‌این طریق انجام می‌شود که چربی صورت از نقاطی که چربی بیشتری دارد به نقاطی که چربی ندارد و گود شده است منتقل می‌شود. این کار با استفاده از تزریق انجام می‌شود و هم زمان با آن هم پوست صورت کشیده می‌شود.

⇐ لیفت صورت با روش Minimal Access Cranial Suspension

در این روش جراح پلاستیک قسمت جلوی گوش یا همان ناحیه تمپورال را تا خط موی بالای گوش به صورت زیگزاگی برش می‌دهد. سپس بخیه‌هایی سیم پیچ مانند را از قسمت بالای سر به درون پوست جاسازی می‌کند. پس از آن پوست صورت تا رسیدن به نقطه مد نظر به حالت عمودی بالا کشیده می‌شود. دوره بهبودی این روش در مقایسه با دیگر روش‌های جراحی لیفت صورت کوتاه‌تر است. اما در این روش پوست صورت نسبت به بیشتر روش‌ها زودتر به شکل قبلی برمی‌گردد و به حالت افتاده درمی‌آید.

لیفتینگ صورت

⇐ عمل کشیدن پوست صورت به روش سیم ‌گذاری

در این روش لیفت صورت جراح اقدام به جاسازی نوع مخصوصی از سیم در زیر پوست صورت می‌کند تا از این طریق پوست کشیده نگه داشته شود. در این روش جراجی لیفتینگ صورت به دلیل درست جاسازی نشدن بخیه‌ها امکان موفقت‌آمیز نبودن وجود دارد. این روش عوارضی هم دارد. از جمله ‌این که ممکن است پوست صورت دچار محدودیت حرکت شود یا این که روی پوست پستی و بلندی ظاهر شود.

⇐ جراحی لیفت صورت به صورت عمیق

در این روش لیفت صورت که خطرناک هم هست جراح پوست صورت را تا رسیدن به استخوان برش می‌دهند. در حقیقت این روش برای افرادی انجام می‌شود که روش‌های قبلی برای آن‌ها نتیجه نداشته است. از عوارض این عمل جراحی آن است که آثار جراحی همانند تورم و قرمزی تا مدت‌ها روی پوست باقی می‌ماند.

⇐ روش لیفت میانی صورت

این روش مناسب افرادی است که دچار افتادگی در گونه‌های خود هستند. در این روش لیفت صورت، جراح برش‌هایی روی دهان و شقیقه بیمار ایجاد می‌کند و پس از آن پوست گونه‌ها کشیده می‌شود. این روش سبب برطرف شدن افتادگی‌های گونه و خطوط خنده می‌شود.

⇐ مینی لیفتینگ

در این روش عمل لیفت صورت ، جراح پلاستیک در بخش جلویی لاله گوش، برش‌های می زند. سپس از ناحیه برش زده، اقدام به کشیدن پوست صورت می‌کند.

 ⇐ ریتیدکتومی زیر پوستی

این روش جراحی لیفتینگ صورت به نوعی تحول یافته روش مینی لیفتینگ محسوب می‌شود که در آن جراح علاوه بر برش‌هایی که در بخش جلویی لاله گوش ایجاد می‌کند، از دو طرف به بالا و پشت گوش‌ها شکاف ایجاد می‌کند. تا از این طریق لایه‌های زیرین پوست صورت و حتی برخی از اوقات پوست گردن کشیده می‌شود.

لیفت صورت بدون عمل جراحی

و جوانسازی صورت لیفت صورت و انواع روش های لیفتینگ

روش‌های غیر تهاجمی لیفت صورت شامل انواع زیر می‌شود.

⇐ لیفت صورت با روش Radiofrequency

این روش مبتنی بر فرستادن امواج رادیوفرکانسی به گوش‌های میانی و زیرین پوست صورت به منظور ایجاد حرارت در گوش‌هاست. تمرکز انرژی امواج رادیوفرکانسی روی لایه درم (derm) پوست سبب اثرگذاری بر آن می‌شود. این کار سبب می‌شود روی سلول‌های کلاژن شده اثر گذاشته و سبب رشد و تکثیر این سلول‌ها شود. از این رو سبب جوان سازی و شاداب شدن پوست صورت می‌شود.

این روش لیفت صورت نتایجی از جمله سفت‌تر شدن و رفع افتادگی پوست، روشن‌تر شدن پوست، رفع آثار زخم، از بین رفتن آکنه‌ها، بسته شدن منافذ پوست و در آخر کلاژن سازی و جوان شدن پوست دارد.

⇐ هایفوتراپی

در این روش ریتیدکتومی، از امواج صوتی اولتراسوند استفاده می‌شود. نتایج این عمل به صورت سفت شدن پوست صورت و گردن می‌شود. این نتایج دو ماه پس از عمل لیفتینگ، مشاهده می‌شود و 6 ماه پس از عمل هم سفت شدن پوست صورت کامل می‌شود. در روش ‌هایفوتراپی مساحت لایه‌ای پوست صورت کم شده و استحکام والاستیسیته لایه‌ای هم افزایش می‌یابد. به ‌این ترتیب و با تحریک شدن سلول‌های پوست برای ساخت کلاژن در گوش‌های پوست، سبب کشیدن پوست صورت و جوان سازی آن می‌شود.                                                         

هایفوگرافی روشی مکمل است که با سایر روش‌ها به صورت ترکیبی و برای رفع افتادگی و چین و چروک‌های پوست خفیف‌تر استفاده می‌شود. این روش لیفت صورت برای افتادگی پلک‌ها، لیفت صورت و گردن به جز بخش غده تیروئید و کشیدن عضله قسمت پیشانی به بالا امکان‌پذیر است.

مزایای هایفوتراپی
 • برای حصول نتایج مطلوب تنها یک تا سه جلسه درمان کافی است. ضمنا مدت زمان جلسات کوتاه بوده و بین نیم ساعت تا 90 دقیقه به طول می انجامد.
 • ماندگاری نتایج  هایفوتراپی بین یک تا دو سال است.
 • این روش درمانی آسان و  بدون نگرانی بوده و دوره بهبودی هم نیاز ندارد.
 • نیازی به‌ایجاد برش و تزریق مواد وجود ندارد.
 • این روش بدون درد، خونریزی بوده و نیازی به پانسمان ندارد.
 • این روش درمانی را می‌توان با سایر روش‌های درمانی همانند میکرونیدلینگ انجام داد.
 • هزینه آن در مقایسه با جراحی کم‌تر است.

⇐ ریتیدکتومی با لیزر

در این روش کشیدن پوست صورت از انرژی لیزر برای این کار استفاده می‌شود. به ‌این صورت که در زیر پوست با لیزر برش‌هایی ایجاد می‌شود که قابل کنترل بوده و با کمک آن‌ها چربی زیر پوست سفت شده و کشیده می‌شود. در این روش، در اطراف چانه و گوش‌ها برش‌های کوچکی به اندازه یک میلیمتر ایجاد می‌کند. این برش‌ها به قدری کوچک هستند که پس از بهبودی کاملا از بین می‌روند. برای بیهوشی قسمت‌های برش داده شده از مایع بی‌حس‌کننده استفاده می‌شود.

⇐ لیفت صورت با تزریق مواد

از جمله روش‌های غیر تهاجمی لیتفینگ صورت، انجام عمل با تزریق مواد است. در ادامه به بررسی هر یک از این روش‌ها می پردازیم.

⇐ لیفتینگ صورت با پرکننده ها

پرکننده‌ها از جمله موادی هستند که پس از تزریق سبب برگشتن حجم از بین رفته به لب‌ها، زیر چشم‌ها، گونه‌ها و شقیقه‌ها می‌شود. پس از این کار ظاهر بیمار صاف و  عاری از چین و چروک می‌شود. از جمله پرکننده‌های معروف  آن‌هایی هستند که از اسید هیالورونیک تهیه می‌شوند که حاوی رطوبت بسیار بوده و از 6 تا 12 ماه کامل می‌تواند اثر داشته باشد.

⇐ لیفت مایع

از لیفت مایع صورت به منظور برطرف کردن افتادگی پوست و کاستن چین و چروک از حجم دهنده‌های بوتاکس و تزریق‌کننده‌ها استفاده می‌شود. لیفت مایع از جمله درمان‌هایی است که برای هر سنی قابل استفاده است اما بیشتر در افرادی کاربرد دارد که دچار افتادگی پوست صورت و گردن هستند.

⇐ تزریق پی آر پی (PRP)

در این روش لیفت صورت، خون فرد پس از کشیده شدن سانتریفیوژ می‌شود. تا پلاسمای آن جداسازی شود. این پلاسما غنی از پلاکت است. تزریق پی آر پی به همراه سایر پرکننده‌ها، پوست صورت را شاداب‌تر و جوان‌تر می‌کند. این روش نسبتا پرهزینه بوده و کاربرد زیادی در پر کردن نواحی صورت دارد. نتیجه مطلوب این روش پس از ماه دوم تا سوم به دست می آید.

⇐ لیفت صورت با سلول‌های بنیادی

در این روش لیفت صورت چربی یا بافت از یک ناحیه بدن برداشته می‌شود و پس از ترکیب با  فاکتورهایی که رشد سلولی را تحریک می‌کند، به پوست صورت تزریق می‌شود. با این کار رشد سلولی اتفاق افتاده و حجم صورت افزایش می یابد. ریتیدکتومی با سلول‌های بنیادی روشی ایمن و کم خطر محسوب می‌شود. نتیجه ‌این عمل را می‌توان پس از گذشت 3 تا 4 هفته مشاهده کرد. اما تحریک دوباره سلول‌های بنیادی نیازمند تزریق مجدد فاکتورهای تحریک‌کننده پس از 4 تا 5 ماه دیگر است.

⇐ ریتیدکتومی با تزریق بوتاکس

از دیگر روش‌های غیر تهاجمی عمل لیفت صورت، تزریق بوتاکس به پوست صورت است. تزریق بوتاکس از جمله درمان‌های پرطرفدار زیبایی چهره است که موثر، سریع و بی خطر است. تزریق بوتاکس سبب کاهش و از بین رفتن چند ماهه خطوط چین و چروک می‌شود. این عمل لیفتیگ صورت ناراحتی و درد بسیار کمی ‌داشته و به بستری شدن هم نیاز ندارد.

⇐ ریتیدکتومی با تزریق ژل

لیفتینگ صورت با تزریق ژل سبب پر شدن چین و چروک‌های چهره می‌شود و ظاهر آن را باطراوت‌تر و صاف‌تر می‌کند. تزریق ژل می‌تواند سبب برجسته‌تر کردن لب‌ها هم شوند که در این حالت ظاهر چهره مطلوب‌تر می‌شود. ژل‌های تزریقی سبب مقابله با کاهش حجم بافت‌های نرم صورت می‌شود که به علت افزایش سن ایجاد می‌شود.

نتایج این عمل را می‌توان پس از دو روز مشاهده کرد. اما بهبودی کامل پس از گذشت چند هفته رخ می‌دهد. تاثیر کامل این روش به 12 تا 18 ماه زمان نیاز دارد. پس از انجام این روش بیماری نیازی به طی کردن دوران نقاهت نیست و این مزایا سبب محبوبیت و متداول بودن آن است.

⇐ ریتیدکتومی با تزریق چربی

در این روش لیفت صورت، بافت چربی از یک ناحیه بدن برداشته می‌شود و سپس پاک‌سازی و پردازش می‌شود. بعد از این اقدام برای بهبود و تقویت حجم صورت به شکل تزریق به صورت وارد می‌شود. در این عمل بافت‌های صورت با سلول‌های زنده چربی ترکیب شده و تا سال ها اثر آن ماندگار می‌شود.

از جمله مزایای مهم این روش آن است که پس از تزریق چربی ظاهر فرد به مدت بسیار طولانی طبیعی می‌شود. از آن جایی که در این روش از بافت‌های چربی بدن فرد برای تزریق استفاده می‌شود بدن مستعد پذیرش این بافت‌های چربی است و احتمال بروز حساسیت و واکنش‌های آلرژیک  و یا حتی پس زدن آن اندک است.

لیفت صورت با روش خانگی چگونه انجام می‌شود؟

درمان های خانگی، بیشتر جنبه پیشگیری دارند و برای نتیجه گرفتن نیاز به زمان زیادی دارند.

استفاده از مواد خوراکی که دارای آنتی اکسیدان هستند و ماسک های خانگی برای پیشگیری از چین و چروک صورت ممکن است تاثیر گذار باشد اما در نظر داشته باشید تاثیر درمانی روش های خانگی چندان چشم گیر نیست.

پس در صورتی که شدت چین و چروک شما شدید است و علاقه مند به گرفتن نتیجه مطلوب در کوتاه مدت هستید بهتر است به پزشک متخصص در این حوزه مراجعه کنید.در نظر داشته باشید انتخاب روش مناسب برای اینکار باید توسط پزشک متبحر در حوزه زیبایی انجام شود، هرگز نسبت به انتخاب یک روش خاص اصرار نورزید.اجازه دهید پزشک پس از بررسی های لازم شرایط شما روش درمانی مناسب برای لیفت صورت را اتخاذ کند.

اقدامات لازم پیش از عمل لیفت صورت

به طور معمول قبل از انجام اعمال جراحی، ضروری است که بیمار اقداماتی را به منظور حصول نتیجه مطلوب و آمادگی بهتر انجام دهد. در عمل ریتیدکتومی هم انجام برخی از اقدامات سبب آمادگی بیشتر و کسب نتایج مطلوب و دلخواه می‌شود. در زیر برخی از اقدامات مهم در این رابطه بیان شده است:

 • سوابق پزشکی خود را آماده کرده و پزشک خود را در این مورد مطلع کنید.
 • چنانچه سابقه مصرف سیگار، قلیان، مواد مخدر و الکل دارید با پزشک خود مشورت کنید.
 • لیستی از داروهایی که در حال مصرف آن‌ها هستید را تهیه کرده و به پزشکتان ارائه دهید.
 • با تجویز پزشک، از همه ابعاد چهره‌تان عکس بگیرید. به طوری که برجستگی‌ها، ناهمواری‌ها، پوست‌های افتاده، چربی‌ها و فرم استخوان‌ها به وضوح دیده شود.
 • انتظارات و خواسته‌های خود را از عمل جراحی لیفتینگ صورت فهرست کرده و در این رابطه با پزشک خود مشورت کنید.
 • تا دو هفته پیش از عمل کشیدن پوست صورت از مصرف الکل، دخانیات و رقیق کننده های خون پرهیز کنید.
 • از شب قبل از عمل لیفت صورت در حالت ناشتا باشید.
 • برای پوشاندن زخم‌های لیفت گن مخصوص را تهیه کنید تا بلافاصله پس از عمل آن را استفاده کنید.
 • لباس دکمه‌دار و راحت آماده کنید تا به هنگام پوشیدن فشاری به پوست صورت وارد نشود.
 • در روز عمل یک نفر همراه به منظور انجام کارها و کمک‌های لازم داشته باشید.
 • به منظور سپری شدن دوره نقاهت و استراحت کافی، چند روز مرخصی بگیرید و شرایط لازم را برای سپری کردن دوره نقاهت مهیا کنید.
اقدامات لازم پیش از عمل لیفت صورت

دوره نقاهت جراحی لیفت صورت

به منظور بهبودی سریع‌تر و مشاهده نتایج مثبت عمل لیفت صورت ، رعایت نکات مراقبتی پس از آن الزامی است. به‌این منظور ضرروی است در هفته‌های نخست پس از عمل لیفت صورت، از پوست صورت خود به خوبی مراقبت کنید. این نکته را توجه کنید که پس از لیفتینگ صورت تفاوت‌ها قابل مشاهده است. اما اگر نتایج عمل را بخواهید مشاهده کنید پس از سپری شدن یک ماه می‌توانید این نتایج را ببینید. به منظور سپری شدن سریع‌تر دوره نقاهت لازم است در هفته اول تا چهارم اقدامات زیر را انجام دهید.

⇐ هفته نخست

این هفته دشوارترین مرحله پس از عمل لیفت صورت است که بیمار در این مرحله درد و ناراحتی را حس می‌کند و ناگزیر است که‌این درد و کبودی را تحمل کند. در هفته نخست پزشک استراحت در رختخواب و مصرف داروهای مسکن را به شما تجویز می‌کند.

⇐ هفته دوم

در این هفته پزشک باندپیچی صورت را باز کرده و آن‌ها را برمی‌دارد. به طوری که بیمار بهبودی و راحتی را حس می‌کند. در این هفته بیمار باید پمادهای موضعی را روی صورت خود استعمال کند. با این کار کبودی و ورم روی صورت هم کاهش می یابد. از هفته دوم به بعد بیمار باید رژیم غذایی سالمی را برای استفاده در پیش بگیرد. از این هفته به بعد پزشک شما توصیه می‌کند که کم کم راه بروید تا گردش خون افزایش یافته و از لخته شدن خون جلوگیری شود.

دوره نقاهت جراحی لیفت صورت

⇐ هفته سوم

در این هفته پزشک شما پس از معاینه پوست صورت، اقدام به کشیدن بخیه‌ها می‌کند. در این هفته بهتر شدن پوست را مشاهده خواهید کرد و می‌توانید فعالیت‌هایی همانند کارهای روزمره و ورزش را آغاز کنید.

⇐ هفته چهارم

از هفته چهارم به بعد دوره بهبودی کامل‌تر می‌شود و بدن عمل لیفت صورت را می پذیرد. به گونه‌ای که در این هفته می‌توان آثار آن را در زیباتر و جوان‌تر شدن چهره مشاهده کرد. در هفته چهارم کبودی و ورم صورت هم کاملا محو می‌شود. از این زمان به بعد آسوده خاطر خواهید بود که پوست صورت شما جوان‌تر دیده می‌شود.

مراقبت‌های لازم پس از لیفت صورت

پس از اتمام عمل کشیدن پوست صورت، باید مراقبت‌های لازم به منظور کسب نتایج مطلوب این عمل از طرف بیمار به عمل آید. همچنین این مراقبت‌ها از بروز مشکلات احتمالی هم جلوگیری می‌کند.  البته نوع مراقبت‌هایی که هر بیمار باید به عمل آورد به نظر پزشک جراح خود بستگی دارد. در زیر به مراقبت‌های معمول پس از عمل لیفت صورت پرداخته شده است.

 • به مدت حدودا سه روز پس از عمل جراحی لیفتینگ صورت قسمت های جراحی شده ورم خواهد کرد. از این رو باید مراقب این قسمت‌ها بود. در این سه روز به منظور تخفیف آثار کبودی و ورم، از کمپرس سرد باید استفاده شود. توصیه می‌شود در طول این سه روز به هنگام خوابیدن هم باید در حالت نیمه‌نشسته استراحت کرد که سر بالاتر از بدن قرار دارد. کبودی و ورم صورت به مدت دو تا سه هفته باقی خواهد ماند و این امری کاملا طبیعی است. به مرور زمان آثار این کبودی و تورم از بین خواهد رفت.
 • پس از عمل لیفت صورت و در همان روز غذاهای سبک و نرم بخورید. از روز دوم خوردن هر نوع غذایی امکان‌پذیر است.
 • از روز دوم عمل لیفت صورت لازم است روزانه استحمام کنید. اما به هیچ وجه برای استحمام از آب داغ استفاده نکنید.
 • توصیه می‌شود پس از عمل لیفتینگ صورت از گن مخصوص گردن و صورت استفاده کنید. اما به جای آن از باندکشی هم می‌توانید استفاده کنید.
 • به مدت دو هفته پس از عمل توصیه می‌شود از انجام کارهایی که سبب فشار آمدن به سر و صورت همانند جابجا کردن اجسام می‌شود، خودداری کنید. زیرا سبب طولانی شدن بهبود ورم می‌شود.
 • ورزش کردن در هفته نخست پس از عمل لیفت صورت، ممنوع است اما از هفته دوم شروع ورزش با پیاده روی منعی ندارد. برای ورزش، بهتر است از فعالیت‌هایی که فشار کم‌تری به بدن وارد می‌کند شروع کنید. و به مرور انجام ورزش‌های با تحرک بیشتر را افزایش دهید. به طور کلی میزان فعالیتتان در دوره بهبودی بهتر است کم باشد و انجام ورزش‌های سخت و حرفه‌ای را به دو ماه پس از عمل موکول کنید.
 • به منظور کم کردن ورم به ویژه کناره چشم‌ها توصیه می‌شود به هنگام صبح از غذاهایی که نمک کمی ‌دارند استفاده کنید. به علاوه از مصرف غذاهای فست فود و آشامیدن دوغ خودداری کنید.
 • پس از انجام عمل لیفتینگ صورت، مرتبا و در سر وقت داروها را مصرف کنید.
 • در هفته دوم پس از عمل لیفت صورت، پزشک بخیه‌های پوست را می‌کشد. پس از آن بیمار در ماه‌های سوم، ششم، دوازدهم و هجدهم نیاز به معاینه دوره‌ای پزشک خواهد داشت. در این ویزیت‌ها پزشک روند بهبودی را ارزیابی خواهد کرد.
 • پس از یک روز از عمل جراحی لیفت صورت ، استفاده از مواد آرایشی امکان‌پذیر است. اما بدون مشورت با پزشک نباید روی صورت فشار وارد کرده و هر گونه ماساژی را انجام دهید.
 • تا دو هفته پس از لیفتینگ صورت نباید سیگار و دخانیات مصرف کنید.
ماندگاری جراحی لیفت صورت

ماندگاری جراحی لیفت صورت

مدت زمان ماندگاری عمل لیفت صورت و زمانی که مجددا چین و چروک‌ها روی پوست صورت ظاهر شود به نحوه مراقبت شخص از پوست صورت دارد. به طور کلی لیفت صورت مدت زمانی بین 2 تا 10 سال ماندگاری دارد. عواملی نظیر استفاده افراطی از مواد آرایشی، تغذیه غلط، داشتن استرس، کم شدن هورمون‌های زنانه و برخورد اشعه مضر خورشید به روی پوست صورت سبب برگشت افتادگی پوست و چین و چروک‌های آن می‌شود. باید گفت هر چه شخص حساسیت بیشتری به مراقبت از پوست خود داشته باشد مدت زمان ماندگاری لیفت صورت هم طولانی‌تر می‌شود.

راهکارهای ماندگاری بیشتر لیفت صورت

مراقبت‌هایی که پس از عمل لیفت صورت از طرف شخص انجام می‌شود سبب افزایش مدت زمان ماندگاری عمل می‌شود. راهکارهای زیر از جمله ‌این مراقبت‌هاست.

 • به هنگام خروج از منزل کرم ضد آفتاب استعمال کنید.
 • برای حفظ طراوت و جوانی پوست از کرم‌های آبرسان استفاده کنید.
 • آبرسانی کافی (هیدراته کردن) به سلول‌های بدن با آشامیدن هفت لیوان آب در طول روز
 • به هنگام خواب صورتتان را بشویید تا مواد آرایشی پاک شود.
 • میوه و سبزیجات به مقدار کافی مصرف کنید تا ویتامین‌های مورد نیاز پوست تامین شود.
 • مصرف دخانیات همانند سیگار و قلیان را ترک کنید. به دلیل این که دود دخانیات سبب فرا رسیدن پیری زودرس و بروز مجدد چین و چروک‌ها می‌شود.

آیا سن خاصی برای انجام جراحی لیفت صورت وجود دارد؟

بیشتر افراد فکر میکنند یکی از شرط های لازم برای انجام  این جراحی داشتن سن زیاد است.اما حتما احتیاج نیست شما سن بالایی داشته باشید.در برخی مواقع در سن پایین به علت کاهش و یا افزایش وزن به صورت ناگهانی و یا دلایل ژنتیکی ممکن است پوست صورت دچار شلی و افتادگی ‌شود، در این مواقع ممکن است پزشک برای اینکار، جراحی را پیشنهاد دهد.

Face lift 5 لیفت صورت و انواع روش های لیفتینگ

عوارض عمل لیفت صورت

اگر چه عمل کشیدن پوست صورت عملی است که‌ ایمنی زیاد دارد. اما به مانند سایر اعمال جراحی با خود می‌تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد. این عوارض را می‌توان با انجام مراقبت‌ها و روش‌های خاصی پیشگیری و درمان کرد. در زیر به عوارض متداول و غیرمتداولی که از عمل لیفت صورت ناشی می‌شود اشاره و راهکارهای پیشگیری از آن نیز بیان شده است.

⇐ ایجاد کبودی

در عمل لیفت صورت همانند سایر اعمال جراحی کبود شدن پوست صورت و گردن محتمل است. ایجاد کبودی در کناره‌های چشم‌ها به دلیل نازک‌تر بودن پوست بیشتر است. این کبودی‌ها در بیشتر موارد با گذشت سه تا چهار هفته رفع می‌شود. افرادی که دچار مشکل انعقاد خون و فشار خون بالا هستند و یا داروهای انعقادی و نیز آسپرین مصرف می‌کنند  احتمال بروز کبودی پس از عمل لیفت صورت در آن‌ها بیشتر است.

به منظور پیشگیری و درمان این گونه عوارض، ضمن مراقبت‌های پس از عمل، لازم است از مواد غذایی همانند میوه و سبزیجات به خصوص کرفس و آناناس استفاده شود. علاوه بر این به منظور رفع آثار کبودی، استعمال داروهای موضعی همانند انواع پمادها کمک زیادی می‌کند.

⇐ هماتوم

یکی از عوارض مشابه کبودی صورت هماتوم است که در آن خون زیر پوست جمع می‌شود. اگر هماتوم کوچک باشد در طی چند روز جذب شده و از بین می‌رود. اما در صورت بزرگ‌تر بودن هماتوم ها ممکن است به تخلیه آن نیاز شود.

⇐ احساس درد

احساس درد پس از عمل لیفت صورت همانند سایر اعمال جراحی پدیده‌ای طبیعی بوده که البته تحمل این درد برای بیمار چندان دشوار نیست. از این روی جای نگرانی در این مساله وجود ندارد. به طوری که بسیاری از افراد با مصرف مسکن‌ها احساس درد آن‌ها تسکین می‌یابد و حدود سه روز بعد هم این احساس درد کاهش می‌یابد. اگر درد پس از جراحی لیفتینگ صورت برای شخص مساله‌ای غیر قابل تحمل باشد در این صورت پدیده‌ای طبیعی نبوده و در صورت بروز آن باید سریعا پزشک خود را مطلع کرد.

⇐ بی‌حسی پوست

ورم ناشی از عمل جراحی ممکن است سبب بی‌حسی در پوست صورت شما شود. این بی‌حسی می‌تواند مفید واقع شود و پس از عمل جراحی لیفتینگ صورت درد زیادی حس نکنید. از این رو هم به مصرف مسکن چندان نیاز نخواهید داشت. با بهتر شدن ورم‌ها این بی‌حسی هم کم‌کم از بین می‌رود.

⇐ ورم روی پوست

ورم نسبتا ملایمی پس از عمل ریتیدکتومی ‌روی پوست صورت ظاهر می‌شود. البته در مواقعی که حین عمل، تزریق چربی هم انجام شود این ورم هم افزایش می یابد. در افرادی که صورت آن‌ها گوشتی و پر است ورم ممکن است ظاهر خوشایندی نداشته باشد. اما مطمئما این وضعیت موقتی بوده و پس از طی مدت زمانی در حدود سه تا چهار هفته بخش زیاد این ورم‌ها از بین می‌رود.

⇐ بروز ناهمواری و سفتی روی صورت

پس از عمل لیفتینگ و در روزهای نخست ممکن است بیمار به علت ورم روی پوست صورت خود احساس ناصافی کند. بیشتر این ناصافی‌ها خود به خود و بدون هیچ دخالتی بهبود می یابد. بخش زیاد این ناصافی‌ها قابل مشاهده نیست و تنها به هنگام لمس پوست توسط بیمار در بخش‌هایی از چهره‌اش آثار ناصافی و سفتی را حس می‌کند. بخش‌های ناهموار به علت ورم بافتی ایجاد شده است که پس از بهبود این ورم‌ها این ناهمواری‌ها هم برطرف می‌شود. 

⇐ نامتقارن بودن صورت

بروز ورم در بافت‌های نرم و نواحی نزدیک به شاخه‌های عصبی سبب نامتقارن شدن برخی نواحی صورت می‌شود. برخی از بی‌قرینگی‌ها به هنگام آرام بودن صورت و برخی هم به هنگام خنده و صحبت و … ظاهر می‌شود. بی‌قرینگی‌ها عمدتا در کناره‌های چشم‌ها و لب‌ها مشاهده می‌شود که در بسیاری از موارد با گذشت زمان از بین می‌رود. از این رو دارو یا درمان خاصی را نیاز ندارد.

⇐ ماندگاری آثار بخیه (اسکار)

ماندن جای بخیه یا اسکار در محل برش‌هایی که جراح ایجاد می‌کند یکی از عوارضی است که ممکن است در برخی از افراد دیده شود. البته اگر جراح لیفت صورت تجربه زیادی داشته باشد جای برش‌ها را با مهارت خاصی در محل هایی مخفی می‌کند و سبب دیده نشدن آثار بخیه می‌شود.

در افرادی که سیگار مصرف می‌کنند احتمال ماندگاری آثار بخیه به خصوص در کناره‌های گوش بیشتر است. از این رو به‌این افراد توصیه می‌شود برای جلوگیری از بروز این عارضه تا دو هفته پیش و پس از عمل کشیدن پوست صورت از مصرف دخانیات و سیگار خودداری کنند. در روزهای نخست پس از جراحی جای بخیه‌ها به رنگ قرمز مشاهده می‌شود اما به مررو زمان با رنگ پوست یکی می‌شود.

عوارض نامتداول لیفت صورت

⇐ تغییر محل رویش مو در قسمت شقیقه ها

جابجایی محل رویش مو در جراحی‌هایی رخ می‌داد که در گذشته ‌انجام می‌شد. اما امروزه با پیشرفت در عمل لیفت صورت و رعایت استانداردهای لازم و همچنین انجام محاسبات دقیق، برش‌ها در محلی ایجاد می‌شود که محل رویش موها جابجا نشود. البته برای افرادی که به‌این عارضه دچار شده‌اند با کاشت مو می‌توان آن را برطرف کرد.

⇐ آسیب دیدن شاخه‌های عصبی

در میان عوارض لیفت صورت، خطرناک‌ترین آن‌ها آسیب دیدن شاخه‌های عصبی است. به طور معمول در اعمال جراحی لیفتینگ صورت این احتمال وجود دارد که شاخه‌های اعصاب صورت دچار آسیب شود. البته اگر عمل توسط جراح باتجربه انجام شود احتمال بسیار کمی وجود دارد که اعصاب صورت دچار آسیب شود.

از این رو عمل جراحی لیفتیگ صورت را باید جراحی مجرب و ماهر انجام دهد. این نکته باید دقت شود افرادی که قبلا عمل لیفت صورت یا هر نوع عمل جراحی را روی صورت خود انجام داده‌اند اعصاب صورت آن‌ها احتمال بیشتری وجود دارد که دچار آسیب شود. از این رو برای انجام جراحی مجدد باید دقت بیشتری در انتخاب جراح ماهر و مجرب به عمل آورد.

جراحی مجدد لیفتینگ صورت

ممکن است در افرادی که قبلا لیفت صورت را انجام داده‌اند با گذشت مدت زمان طولانی پوست صورت مجدد دچار افتادگی شود و یا فرد از نتیجه عمل لیفت صورت رضایت چندانی نداشته باشد و از این رو تمایل به جراحی مجدد لیفتینگ صورت داشته باشد. امروزه با پیشرفت فناوری و ابداع روش‌های جدید امکان انجام مجدد این عمل وجود دارد.

لیفت مجدد صورت برای چه افرادی مناسب است؟

 • در برخی از مواقع ممکن است فرد از روش‌های موقت برای لیفت صورت همانند هایفوتراپی، لیفتینک با نخ، تزریق بوتاکس و ….. استفاده کرده باشد. اما با افزایش سن و افتادگی بیشتر پوست صورت، بهبود افتادگی‌ها با روش‌های موقت لیفتینگ امکان‌پذیر نیست و فرد باید برای برطرف کردن این افتادگی‌ها از روش‌های دیگر همانند جراحی استفاده کند.
 • ممکن است به علل ژنتیکی افرادی که در سنین پایین هستند دچار افتادگی پوست صورت شوند. مثلا امکان دارد این قبیل افراد در نواحی پیشانی و ابروهای خود دچار افتادگی پوست صورت باشند. از این رو چنین افرادی در همان سنین پایین می‌توانند از روش‌های غیر تهاجمی همانند لیفت اندوسکوپی استفاده کنند و پس از گذشت سالیان طولانی که افتادگی پوست صورت را در قسمت پایین چهره خود مشاهده کردند لیفت سر و گردن را انجام دهند. در این حالت هم منعی وجود ندارد که شخص عمل جراحی مجدد لیفتینگ صورت را انجام دهد.
 • گاهی اوقات ممکن است فردی عمل جراحی لیفت صورت را انجام داده است اما به مرور زمان و بالا رفتن سن پوست صورت وی مجددا نیاز به لیفت داشته باشد. از این رو برای چنین افرادی هم انجام عمل جراحی مجدد لیفتینگ صورت بلامانع است.
 • در نهایت آن که برخی از افراد به دلیل عدم رضایت از انجام عمل لیفت صورت که مدت زمان چندانی هم از آن سپری نشده است تمایل به انجام عمل جراحی مجدد لیفتینگ صورت داشته باشند. این قبیل افراد مایل هستند که عمل لیفت مجدد توسط جراح دیگری انجام شود. این افراد هم برای جراحی مجدد لیفتینگ صورت می‌توانند روش‌های دیگر را بسته به تمایل خود انتخاب کنند. البته در این حالت توصیه می‌شود فرد خواسته خود را در جلسه مشاوره پزشکی به طور صریح و روشن با پزشک خود در میان بگذارد. تا پس از عمل از نتیجه به دست آمده رضایت زیادی داشته باشد.  

هزینه عمل لیفت صورت

برای بسیاری از افراد این پرسش مطرح است که هزینه عمل لیفت صورت چه میزان است. هزینه عمل رقم ثابتی نیست و به عوامل مختلفی بستگی دارد و با توجه به‌این عوامل تعیین می‌شود. در زیر این عوامل مورد بررسی قرار گرفته است.

هزینه لیفت صورت

⇐ نوع روش مورد استفاده

نوع عمل لیفت صورت در تعیین هزینه آن تاثیر قابل توجهی دارد. به طور کلی عمل لیفت کامل صورت از سایر عمل‌ها همانند لیفت میانی یا مینی لیفت هزینه بیشتری دارد. چون عمل لیفت کامل صورت نسبت به آن‌ها زمان زیادی می‌برد و در آن برش‌های بزرگ‌تری ایجاد می‌شود.

⇐ نحوه بیهوشی

برای انجام عمل ریتیدکتومی باید از بیهوشی موضعی یا بیهوشی عمومی استفاده کرد. به‌این منظور متقاضی بین انتخاب یکی از این دو نوع بیهوشی اختیار دارد. به طور معمول بیهوشی عمومی نسبت به بیهوشی موضعی هزینه بیشتری دارد. همچنین دستمزد متخصصان بیهوشی هم با یکدیکر تفاوت دارد.

⇐ نوع تکینک‌های استفاده شده

روش‌های جدید و پیشرفته عمل لیفت صورت همانند اندوسکوپیک در مقایسه با روش‌های قدیمی‌تر هزینه به مراتب بیشتری دارد.

⇐ استفاده از عمل‌های ترکیبی

در بسیاری از متقاضیان دیده می‌شود که برای حصول نتایج دلخواه و مطلوب‌تر از درمان‌های ترکیبی کشیدن پوست صورت استفاده می‌کنند. به گونه‌ای که ‌این بیماران تقاضای ترکیب عمل لیفت صورت با سایر اعمال زیبایی دارند. به طور معمول هزینه‌های اضافی عمل‌های ترکیبی در محاسبات اولیه به دقت برآورد نمی‌شود.

⇐ شهرت، تخصص و تجربه جراح

به طور کلی دستمزد پزشکانی که از تخصص، تجربه و شهرت زیادی برخوردارند در مقایسه با پزشکان کم تجربه و ناشناخته بیشتر است. با این حال بسیاری از متقاضیان ترجیح می‌دهند تا هزینه بیشتری را بپردازند تا از حصول نتایج دلخواه و مطلوب آسودگی خاطر داشته باشند.

⇐ موقعیت مطب یا کلینیک

از دیگر عوامل موثر در میزان هزینه عمل لیفت صورت، موقعیت مطب یا کلینیک است. به طور معمول هزینه عمل ریتیدکتومی‌در کلان‌شهرها و پایتخت در مقایسه با شهرهای دیگر بیشتر است. علاوه بر این هزینه انجام عمل لیفت صورت در منطقه‌ای از شهر که تمرکز کلینیک‌ها و مطب‌ها در آن وجود دارد نسبت به سایر مناطق بیشتر است.

لیفت ابرو و پیشانی

لیفت ابرو و پیشانی را هم می‌توان نوعی لیفت صورت محسوب کرد. چین و چروک‌هایی که روی پیشانی و بین دو چشم قرار دارد با استفاده از لیفت ابرو و پیشانی برطرف می‌شود. علاوه بر این فاصله میان ابروها و پلک ها باز شده و ابروها به جای طبیعی خود برمی‌گردند.
همانند سایر نواحی پوست صورت، پیشانی هم دچار شل شدن و افتادگی پوست می‌شود. این مساله سبب ایجاد خطوط چین و چروک در این ناحیه می‌شود. این چین و چروک‌ها روی پیشانی به شکل افقی و بین ابروها به شکل عمودی مشاهده می‌شود. این حالت، هم فرد را خسته و اخمو و هم مسن نشان می‌دهد. با انجام عمل لیفت ابرو و پیشانی این چین و چروک‌ها برطرف شده و چهره فرد شاداب‌تر و صاف‌تر می‌شود.

چه افرادی مناسب لیفت ابرو و پیشانی هستند؟

همه افرادی که دچار چین و چروک‌های مختلف هستند و تمایل دارند که چهره‌ای شاداب و جوان داشته باشند امکان عمل لیفت ابرو و پیشانی را خواهند داشت. به طور معمول افرادی که بین سنین 40 تا 60 سال هستند بیشتر متقاضی این عمل لیفت صورت هستند. اما این عمل برای تمام افرادی که خواهان چهره‌ای شاداب هستند،؛ مناسب است. به طور معمول خانم‌های جوان بیشتر متقاضی بالا کشیدن ابروها هستند.

روش‌های لیفت ابرو و پیشانی

به طور کلی دو روش برای لیفت ابرو و پیشانی استفاده می‌شود که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

⇐ روش کلاسیک

در این روش جراح برشی نزدیک خط رویش مو و بالای پیشانی ایجاد می‌کند که تا بالای گوش‌ها ادامه می یابد. پس از آن جراح پوست پیشانی را بلند کرده و به بالا می‌کشد.

پس از لیفت پیشانی، مقداری از پوست اضافی می آید که جراح آن را برش داده و برمی‌دارد. این روش لیفت ابرو و پیشانی برای افرادی که دچار چین و چروک‌ها و افتادگی‌های شدیدتری هستند مناسب است. اما در افرادی که دچار طاسی بوده یا خط موی آن‌ها بالاتر از پیشانی قرار دارد روش نامناسبی است.

⇐ روش اندوسکوپیک

در روش اندوسکوپیک جراح اقدام به‌ایجاد چند برش کوچک در بالای پیشانی می‌کند. سپس با استفاده از اندوسکوپ پوست پیشانی بالا کشیده می‌شود. این روش برای افرادی مفید است که پیشانی آن‌ها دچار افتادگی‌های متوسط و ملایم است.

ماندگاری و دوام این روش در مقایسه با روش کلاسیک کم‌تر است. اما مزیت این روش نسبت به روش کلاسیک برش‌های کم‌تر و کوچک تر است. زیرا عوارض آن کم‌تر می‌شود و فرد مدت کوتاه تری نیاز به مراقبت بیمارستانی خواهد داشت.


مراقبت‌های لازم پس از عمل لیفت ابرو پیشانی

از جمله عوارض این عمل جراحی کبودی و ورم است. البته با استفاده از اقداماتی شدت آن کم‌تر می‌شود. از جمله‌ این که فرد باید کیسه یخ روی محل جراحی قرار دهد. هم‌چنین با گذاشتن چند بالش زیر سر سبب بالاتر قرار گرفتن سر به هنگام استراحت شود.

علاوه بر این‌ها برای تخفیف درد عمل جراحی استفاده از مسکن‌هایی همانند استامینوفن و برای پیشگیری از ایجاد عفونت مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها مفید و موثر است.

استراحت مورد نیاز پس از عمل لیفت ابرو پیشانی نهایتا یک هفته است که پس از سپری شدن آن شروع فعالیت‌ها امکان‌پذیر است. اما فرد تا سه ماه نباید فعالیت‌های سنگین همانند ورزش و جابجایی اجسام سنگین را انجام دهد.

کلام آخر

لیفت صورت از جمله اعمال جراحی زیبایی محسوب می‌شود که امروزه طرفداران بسیاری دارد. با بالا رفتن سن افراد و کاهش چربی‌های زیرپوستی و هم‌چنین تحت تاثیر جاذبه زمین افتادگی‌ها و چین و چروک‌هایی در پوست افراد ظاهر می‌شود. لذا افراد مختلف به منظور از بین بردن این افتادگی‌ها و شاداب‌تر کردن چهره خود دست به‌این عمل زیبایی می زنند. از این رو توصیه می‌شود در صورتی که خواستار چنین عملی هستید در انتخاب بهترین جراح لیفت صورت دقت زیادی داشته باشید. زیرا با انتخاب یک جراح متخصص که تجربه زیادی در این عمل زیبایی دارد احتمال دستیابی به نتایج دلخواه و مطلوب بسیار زیاد است.

اشتراک گذاری:

نوشته های مرتبط

زاویه سازی صورت
داشتن ظاهری زیبا و چهره ای متناسب امروزه به دغدغه بسیاری از خانم ها و آقایان مبدل شده است. جزئیات ظریف چهره، زوایا و فرم سه بعدی آن همگی در تمایز
انواع روش های پیکرتراشی
عمل پیکرتراشی چیست و چگونه انجام می شود؟ انواع روش های پیکر تراشی کدامند؟ آیا پیکر تراشی بدون جراحی ممکن است؟ هزینه پیکرتراشی و …
خدمات ماموپلاستی (کوچک کردن سینه)
آنچه در این بخش می خوانید، تمام آن چیزی است که باید در مورد جراحی تغییر سایز سینه و کوچک کردن آن بدانید. با ما همراه باشید تا با جزئیات کامل به ا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *